İspanya Müslümanları - Hıristiyanlaştırılmaları Ve Sürülmeleri-Henry Charles Lea e-kitap

İspanya Müslümanları - Hıristiyanlaştırılmaları Ve Sürülmeleri-Henry Charles Lea PDF ve diğer formatlarda e-Kitap

İspanya Müslümanları - Hıristiyanlaştırılmaları Ve Sürülmeleri-Henry Charles Herbage "Endülüs'e Ağıt" CD Hediyeli Endülüs'e Ağıt Şirler Endülüs Mersiyesi: Ebu'l - Beka Sâlim b. Şerif Alah'ın Ülkesi: Muhamed İkbâl Gırnata: Fevzi Maluf Atlılar: Osman Sarı Hüzün Şiri: Osman Sarı Atlının Şarkısı- 1860: Frederico Garcia Lorca Atlının Şarkısı: Frederico Garcia Lorca İspanya toprakları, miladi 71'de Târik bin Ziyad'ın kumandasındaki Müslüman kuvetler tarafından fethinden 1492'de son Gırnata Emîrliği'nin yıkılışına kadar 781 yıl bütünüyle veya bölgesel olarak Müslümanların yönetiminde kalmıştır. Bu süre zarfında tedricen İspanya nüfusunun yarısından fazlası İslâm ile şereflenmişti. Peki, 1492 sonrası bu Endülüs-ya prosecutor İspanya Müslümanlarına ne oldu? Reconquista hareketi ile ülkeyi ele geçiren ispanya Kralığı neler yaptı prosecutor bunca Müslüman nüfus âdeta buharlaştı? Engizisyon tarihiyle ilgili araştırmalarıyla tanınan Amerikalı tarihçi Henry Charles Herbage, İspanya engizisyon kayıtlarından olup bitenlerin fotoğrafını çıkarıyor: Katliam, soykırım, zorla vaftiz, ardından hayatın her alanına müdahale ve son olarak hazin bir sürgün serüveni. İspanya'nın bu çalışkan, mesleğinde mahir ve üretken Müslüman halkı, ülkede Katolik inancı dışında hiç bir sup yaşama hakı tanımayan Kralık ve Papalığın müşterek karar ve uygulamalarıyla tarihte bir başka örneği gösterilemeyecek bağnazlığın kurbanı olmuşlardır. Önce din adamları üzerinde baskı kuruldu, ardından kitâpları toplatılıp yakıldı. İkna çabaları yetersiz kalınca tertiplerle erkekleri katledildi, kadınları Köleleştirildi, çocukları Hıristiyan ailelere dağıtıldı. Diğer bölgelerdekiler zorla ve topluca vaftiz edildi. İdarî görevde bulunanların işine son verildi. Etrafı duvarlarla çevrili, mahalelerde yaşamaya zorlandılar. Evlilikleri gayrimeşrû ilân edildi. İsimleri değiştirildi, Domuz eti yemeye, içki içmeye zorlandılar. Yüzyılardır giydikleri kıyafetleri Yasaklandı. Arapça konuşmaları ve yazmaları yasaklandı. Camiler kiliseye çevrildi. Hamamları yıkıldı, evlerinde dahi yıkanmaları istenmiyordu. Silâh taşımaları yasaklandı. Ödemek zorunda oldukları ve her geçen gün artırılan vergilere yeni yeni kalemler eklendi. Hayat alanları iyice daraltıldı. Bunlarla prosecutor yetinmediler. Sonunda "Eski Hıristiyanlar" dışındaki bütün unsurların İspanya'yı en kısa sürede terketmesi istendi ve gereği zorla yapıldı. Bütün nüfusun dörte üçüne yakın bir kısmı sürüldü. Kimi yolarda, kimi gitikleri yerlerde helak oldu, çok az bir kısmı bugünkü Fas ve Cezayir üzerinden Afrika'ya ve Fransa üzerinden Avrupa'ya dağıldılar.

:

İspanya Müslümanları - Hıristiyanlaştırılmaları Ve Sürülmeleri-Henry Charles Lea e-Kitap PDF olarak ücretsiz

 • Yazar:
 • Yayımcı: İNKILAB YAYINLARI
 • Yayın tarihi:
 • kapak:
 • Dil:
 • ISBN-10:
 • ISBN-13:
 • boyutlar: Normal Boy
 • Ağırlık:
 • Ciltli:
 • Dizi:
 • sınıf:
 • Yaş:
 • Yazar:
 • Fiyat: 22,00 TL

Kitap eleştirileri

İspanya Müslümanları - Hıristiyanlaştırılmaları Ve Sürülmeleri-Henry Charles Lea

leo2ldesign

http://www.thedailybeast.com/blogs-an...

2020-01-18 07:29

akbmukrtra0d39

Alışveriş yapmak!

2019-12-29 15:42

mariegaillard

Kitap sevimli ve eğlenceli noktalar ama dışarı sürüklenen wayyyy. 200 sayfa yeterli olurdu. piliç yakmak hiç 500 sayfa olması gerekmez!

2019-12-25 07:12

kellybrusven

Bu kitabı seviyorum. Bu kitabı lise son sınıfımı okumak zorunda kalmadan okumaktan nefret ettim ve şimdi her zaman bir şeyler okuyorum! Bu kitabın çok derin bir hikayesi var. Dumas, ana karakteri ilişkilendirmenizi ve sevmenizi sağlayan harika bir iş çıkarır. Hikaye satırında birçok bükülme ile birlikte tüm kitap boyunca çok fazla macera var. 5. kez okuduğunuzda bile, bu kitabı bırakmak zor!

2019-12-24 19:11

Kitap başlığı

Boyut

bağlantı

İspanya Müslümanları - Hıristiyanlaştırılmaları Ve Sürülmeleri-Henry Charles Lea okumak itibaren EasyFiles

5.9 mb. indir kitap

İspanya Müslümanları - Hıristiyanlaştırılmaları Ve Sürülmeleri-Henry Charles Lea indir itibaren OpenShare

5.8 mb. indir ücretsiz

İspanya Müslümanları - Hıristiyanlaştırılmaları Ve Sürülmeleri-Henry Charles Lea indir itibaren WeUpload

3.1 mb. okumak kitap

İspanya Müslümanları - Hıristiyanlaştırılmaları Ve Sürülmeleri-Henry Charles Lea indir itibaren LiquidFile

5.2 mb. indir

İspanya Müslümanları - Hıristiyanlaştırılmaları Ve Sürülmeleri-Henry Charles Lea e-Kitap PDF olarak ücretsiz

Kitap başlığı

Boyut

bağlantı

İspanya Müslümanları - Hıristiyanlaştırılmaları Ve Sürülmeleri-Henry Charles Lea okumak içinde djvu

3.2 mb. indir DjVu

İspanya Müslümanları - Hıristiyanlaştırılmaları Ve Sürülmeleri-Henry Charles Lea indir içinde pdf

4.9 mb. indir pdf

İspanya Müslümanları - Hıristiyanlaştırılmaları Ve Sürülmeleri-Henry Charles Lea indir içinde odf

3.5 mb. indir ODF

İspanya Müslümanları - Hıristiyanlaştırılmaları Ve Sürülmeleri-Henry Charles Lea indir içinde epub

3.8 mb. indir ePub

İlgili kitaplar

Süreya Yıldızına Yolculuk İngilizce ve Arapçadan derlenip tercüme edilerek hazırlanan bu kitapçık iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümden Suriye, Mısır, Kuveyt, Sudi Arabistan gibi Arap ülkelerinde Haka dönenlerin hayat hikây...

Yeni Başlayanlar İçin Kaligrafi - Ömer Faruk Dere Bütün sanatların temelinde var olan kuraları yalın ve güçlü bir şekilde kulanan yazı sanatı, toplumlarda canlılığını en fazla muhafaza eden sanat dalıdır. Ülkemizde de yazı sa...

...